arrow_back Kaip veikia smegenys?

(2.1k taškų)
Sveikata
173 peržiūrų
2 balsų

1 Atsakymas

Geriausias atsakymas
2 balsų
 
Geriausias atsakymas

Smegenys veikia kaip didelis kompiuteris. Jis apdoroja informaciją, kurią gauna iš pojūčių ir kūno, ir siunčia pranešimus atgal į kūną. Tačiau smegenys gali daug daugiau nei mašina: žmonės galvoja ir patiria emocijas savo smegenimis, ir tai yra žmogaus intelekto šaknis.

Žmogaus smegenys yra maždaug dviejų suspaustų kumščių dydžio ir sveria apie 1,5 kilogramo. Iš išorės jis šiek tiek panašus į didelį graikinį riešutą, su raukšlėmis ir įtrūkimais. Smegenų audinį sudaro apie 100 milijardų nervų ląstelių (neuronų) ir vienas trilijonas palaikančių ląstelių, kurios stabilizuoja audinį.

Yra įvairių smegenų dalių, kurių kiekviena atlieka savo funkcijas:

  1. Smegenėlės
  2. Diencephalon ( tarp smegenų ) - įskaitant talamą, pagumburį ir hipofizę

  3. Smegenų kamienas - Įskaitant vidurines smegenis, tiltą ir paiilgasias smegenis.

Smegenu sandara arba kaip veikia smegenys

Smegenų struktūra

Smegenys turi dešinę ir kairę pusę, žinomą kaip dešinysis ir kairysis pusrutuliai. Abi pusrutuliai yra sujungti per storą nervinių skaidulų pluoštą, vadinamą korpusu. Kiekvienas pusrutulis susideda iš šešių sričių (skilčių), kurios atlieka skirtingas funkcijas. Smegenys kontroliuoja judesius ir apdoroja jutiminę informaciją. Čia sukuriami sąmoningi ir nesąmoningi veiksmai bei jausmai. Ji taip pat yra atsakinga už kalbą, klausą, intelektą ir atmintį.

Abiejų pusrutulių funkcijos labai skiriasi: kai kairysis pusrutulis yra atsakingas už kalbą ir abstraktų mąstymą daugumoje žmonių, dešinysis pusrutulis paprastai yra atsakingas už erdvinį mąstymą ar vaizdinius. Dešinė smegenų pusė valdo kairę kūno pusę, o kairė smegenų pusė - dešinę kūno pusę. Tai reiškia, kad kairiojo pusrutulio pažeidimas dėl insulto, pavyzdžiui, gali sukelti paralyžių dešinėje kūno pusėje.

Kaip veikia smegenys

Kairioji smegenų žievė yra atsakinga už atsakingumą ir kalbą. Dešinė smegenų žievė teikia erdvinę informaciją, pavyzdžiui, kur šiuo metu yra jūsų pėda. Talamas smegenėlėms suteikia sensorinės informacijos iš odos, akių ir ausų, taip pat kitos informacijos. Hipotalamas reguliuoja tokius dalykus kaip alkis, troškulys ir miegas. Kartu su hipofiziu ji taip pat reguliuoja jūsų organizmo hormonus.

Smegenų kamienas perduoda informaciją tarp smegenų, smegenėlių ir nugaros smegenų, taip pat kontroliuoja akių judesius ir veido išraiškas. Jis taip pat reguliuoja gyvybines funkcijas, tokias kaip kvėpavimas, kraujospūdis ir širdies plakimas.

Smegenys koordinuoja judesius ir yra atsakingos už pusiausvyrą.

© IQWiG (Institute for Quality and Efficiency in Health Care)

(1.8k taškų)
patvirtintas

2 Komentarai

Tai kaip suprantu dar nėra tokio kompiuterio sukurto kaip mūsų smegenys veikia?
Galbūt ir yra, tik neviešina šito naujienų portalai.
Sveiki atvykę į „Guglika“, kur galite užduoti klausimus ir gauti atsakymus iš kitų bendruomenės narių.

28 klausimų

54 atsakymų

30 komentarų

291 vartotojų